Pokud se ovšem hejtmanství obou krajů nezaručí, že pokuty zaplatí, evropské peníze už neuvidí. Sporné dotace pocházejí ze druhé a třetí výzvy regionálního operačního programu Jihozápad.
"Ta částka je doslova šokující, 150 milionů nenajdete jen tak někde na ulici, nenajdeme je ani v krajské kase," řekl pro Českou televizi jihočeský hejtman Jiří Zimola za ČSSD. Peníze ale prý najde, jinak by ohrozil čerpání dotací ostatních příjemců.
Kraje musí zaplatit 245 milionů pokutu kvůli čerpání dotací
Může za to bývalé vedení?
Plzeňský krajský náměstek pro evropské fondy Ivo Grüner (opět ČSSD) svádí vinu na bývalé vedení, které podle něj dávalo přednost projektům v obcích, odkud pocházelo. Stavěl se tak například aquapark ve Kdyni nebo nový pavilon nemocnice Privamed. Bývalý ekonomický náměstek Plzeňského kraje Vladislav Vilimec (ODS) to ale odmítá. "Považuji to za naprostou urážku ne mě, ale celého města," řekl na adresu Grünera.
Podle hejtmana Milana Chovance (ČSSD) se Plzeňský kraj rozhodl částku rozdělit do splátkového kalendáře, aby se nemusely snižovat investiční akce. Splátkový kalendář musí ještě schválit zastupitelstvo, rozhodnout by mělo ve čtvrtek 9. června.
Rozdělování dotací vyšetřuje policie hlavně kvůli podezřelé 5. výzvě. Přehodnotit se muselo všech 670 projektů. Skoro po roce výbor regionální rady regionu Jihozápad schválil po přehodnocení 140 projektů, které celkem získají 2,6 miliardy korun.
Autor: pan
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/199025.aspx